11 máj

A Hallgatói Karrierközpont „Karriermenedzsment” című előadás-sorozatának zárásaként Vincze Gergő, a KITE Zrt. szervezetfejlesztési vezetője tartott egy gyakorlati jellegű előadást az érdeklődőknek. Az előadás provokatív címe is felhívja a figyelmet a téma fontosságára, azaz a sablonosság elkerülésére az álláspályázatokban.

Vincze Gergő nem ismeretlen a Debreceni Egyetemen, ugyanis amellett, hogy itt tanult munka- és szervezetpszichológiát, most óraadó oktatókén is részt vesz a pszichológushallgatók képzésében.

A prezentációt egy elméleti áttekintéssel kezdte. Bemutatta McGregor X-Y elméletét, mely az emberek motivációját, hozzáállását vizsgálja a munkával kapcsolatosan. Ez alapján az X-elmélet szerint az embereket alapvetően a pénz motiválja, nem szeretnek dolgozni, felelősséget vállalni és felügyelni kell őket. Büntetéssel fokozni lehet a teljesítményüket. Ezzel szemben az Y-elmélet azt állítja, hogy a munkavállalót olyan célok motiválják, amely mellett elkötelezték magukat, és keményen dolgoznak az eléréséért. Vállalják a felelősséget, önállóak, szeretik a kihívásokat. Az

Napjainkban generációs különbségek fedezhetők fel a munkamotivációban. Az előadáson résztvevők főleg az Y és a Z generációhoz tartoznak, ezért erről bővebben beszélt az előadó. Olyan jellemzőket sorolt fel a generációra, mint például, hogy a fiatalok nem akarnak olcsón dolgozni, fontos az anyagi juttatás, viszont emellett a fejlődési lehetőség és a rugalmas beosztás tud nagyon motiválóan hatni rájuk.

Ennek a gondolatmenetnek a folytatásaként megemlítette a három szociális motivációt, melyek a teljesítmény motiváció, a társulási motiváció és a hatalmi motiváció. A valóságban az embereket nem egy motívum befolyásolja, hanem ezeknek a különböző súlyozású kombinációja. Ezek ismeretében könnyebben megjósolható, hogy egy személy hogyan fog viselkedni a munkájában.

Az utolsó két nagyobb fejezete az előadásnak a konkrét álláspályázatokhoz kapcsolódott. A résztvevők szemléletes példán keresztül megismerhették azokat a sablonmondatokat, amelyek nagyon jól hangzanak a dokumentumokban, viszont mondanivalójuk közel sem pozitív. A legfontosabb mind egy önéletrajzban, mind egy motivációs levélben, hogy egyedi legyen, és szánjon arra időt a pályázó, hogy saját maga készítsen el egy olyan dokumentumot, amely bemutatja készségeit, képességeit.

20180508 210 20180508 20020180508 216 20180508 226