A HKSzK Hallgatói Karrierközpont által meghirdetett „Karriermenedzsment” című előadás-sorozat keretében március 27-én Dr. Márkus Edina, a Bölcsészettudományi Kar, Nevelés- és Művelődéstudományi Intézet oktatója tartott előadást az álláskeresés gyakorlatáról.

A téma aktualitását az adja, hogy az egyetemi hallgatók közül nemcsak a végzősöknek szükséges ismerni az álláskeresés fortélyait, ugyanis akár már egy első évfolyamosoknak is írnia kell például önéletrajzot, ha gyakornok vagy önkéntes szeretne lenni. A munkaerő-piac hatalmas változásokon ment keresztül a korábbi évtizedekhez képest. Egyrészt a digitalizáció miatt kibővültek az álláshirdetések forrásai, másrészt megváltoztak a munkáltatók elvárásai a leendő munkavállalóikkal kapcsolatban.

A nyílt és zárt munkaerőpiac bemutatásakor az előadó elmondta, hogy álláskeresésnél ne hagyatkozzunk csupán a meghirdetett pozíciókra, hiszen a betöltetlen állások kb. 80 százaléka csak a zárt munkaerőpiacon jelenik meg. Ezeket a rejtett helyeket informális csatornákon (ismerősi, munkatársi kapcsolatokon és ajánlásokkal) lehet felderíteni.

A következő részben az álláskereső portálokkal foglalkozott az előadás. Amellett, hogy ezek a weboldalak ingyenesek, gyorsan és könnyen hozzáférhetőek, szűrhetőek, sajnos a hátrányaikhoz sorolható, hogy gyakran nem egyértelmű a hirdető kiléte, néha nem naprakész, valamint hogy egy hirdetés több portálon is megjelenik. Sok különböző portál jellemzőit ismerhettük meg, melyek közül vannak olyanok, amelyek összegyűjtik az interneten található álláshirdetéseket más-más oldalakról. Az ilyen portálokat keresőmotoroknak hívjuk.

Az előadás utolsó nagyobb része az önéletrajzról szólt. Megtudtuk, hogy az önéletrajznak több típusa van és nem mindegy, hogy ki melyiket használja, mert ami az egyikben előny, az a másikban már nem ugyanúgy értelmezhető. Az előadó beszélt az Europass formátumú önéletrajzról is, mely 27 nyelven ingyenesen elérhető bárki számára.

Végezetül számos hasznos tanácsot kaptunk az önéletrajz-készítésről, és az álláskeresésről. Például, hogy figyelemfelkeltőbb, ha beleírjuk az önéletrajzunkba a szakdolgozatunk témáját, külföldi tanulmányainkat, egyetemi szervezetekben betöltött funkciónkat. Ezzel szemben nem feltétlen előnyös, ha belekerülnek nagyon rövid tapasztalatok, a munka szempontjából nem releváns középiskolai tanulmányok, valamint a sablonos kifejezések, mondatok.

Márkus Edina mindenkit bíztat arra, hogy alaposan gondoljuk végig, mi kerülhet az önéletrajzunkba, ugyanis ez az „első benyomás”, emlékeztethet minket eredményeinkre, megmutatja, hol állunk, és iránytűként szolgálhat az életünk során.

Papp Bettina

20180327 217